Хвороба котячої подряпини

Опубліковано в Інфекційні хвороби

Хвороба котячої подряпини (доброякісний лімфоретикульоз, небактеріальний регіонарний лімфаденіт) - гостре інфекційне захворювання, що виникає при контакті з інфікованими кішками, - при укусі, подряпинах, ослиненні. Характеризується лихоманкою, регіонарним лімфаденітом, збільшенням печінки і селезінки, інколи первинним афектом і висипом.

Етіологія, патогенез. Збудник відноситься до хламідій. За антигенними властивостями близький до збудників орнітозу. Інфіковані кішки залишаються здоровими.

Симптоми, перебіг. Інкубаційний період триває від 3 до 60 днів (частіше 2-3 тижня). Хвороба може починатися з появи невеликої виразки або пустули на місці подряпини (укусу), самопочуття залишається хорошим. Через 15-30 днів після зараження з'являється регіонарний лімфаденіт - найбільш характерна ознака хвороби. Частіше бувають збільшені пахвові, ліктьові, шийні, рідше інші лімфатичні вузли. Вони досягають 3- 5 см в діаметрі, хворобливі при пальпації, не спаяні з довколишніми тканинами. У 50% випадків нагноювалися з утворенням густого жовтувато-зеленого гною (висіяти бактерії не удається). Одночасно з'являються симптоми загальної інтоксикації, лихоманка, збільшення печінки і селезінки. Лімфаденіт може тривати до декількох місяців. Підтвердженням діагнозу може служити позитивний результат РЗК (реакції зв’язування комплементу) з орнітозним антигеном, хоча у багатьох хворих ця реакція залишається негативною.

Лікування призначається лікарем. Преднізолон по 20-30 мг/добу протягом 7- 10 днів. При нагноєнні - пункції з відсмоктуванням гною. Прогноз сприятливий.