Хвороби, що передаються статевим шляхом

Опубліковано в Хвороби, що передаються статевим шляхом

Майже всім відомо про існування венеричних захворювань. Інфекції, що викликають ці хвороби, передаються статевим шляхом у моменти, що прийнято вважати найпіднесенішими моментами людського життя. Можливо, саме з цієї причини багато хто з нас ігнорує використання засобів захисту від венеричних захворювань. Сама думка про те, що герпес статевих органів, хламідійна інфекція, гострокінцеві кондиломи, трихомоноз або ВІЛ-інфекція можуть передаватися під час найтонших людських стосунків, здається блюзнірською, що змушує засумніватися в почуттях людей і в самих людях. Але кожен, кому довелося зіштовхнутися з венеричними захворюваннями, скаже, що кілька хвилин задоволення – нерівнозначна плата за нього.

Відповідно до принципів ВООЗ сифіліс, гонорея і м’який шанкр вважаються основними хворобами, що передаються статевим шляхом (ХПСШ), але статевим шляхом передається також велика кількість патогенів, в тому числі вірус простого герпесу 2 (ВПГ-2), Chlamidia trachomatis, вірус папіломи людини (ВПЛ), Т-лімфотропний вірус людини тип 1 (HTLV-1), вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) та вірус гепатиту В (ВГВ). На ХПСШ особливо часто хворіють жінки, підлітки; у багатьох з них симптоми захворюваннь є малопомітними, що, в свою чергу, сприяє їхньому подальшому розповсюдженню.

Ризик отримати ХПСШ найбільш високий у містах, серед неблагополучних соціально-економічних груп населення, у молоді, а також в зв’язку с незаконним вживанням наркотиків і проституцією. У США, наприклад, процент гонореї і сифилісу у афроамериканців та іспанців вище, ніж у неіспаномовного білого населення Америки, а афроамериканські і іспаномовні жінки частіше страждають від серйозних ускладнень, спричинених такими хворобами, як запалення тазових органів (ЗТО), що викликаються бактеріальними інфекціями, та рак шийки матки, спричинений інфікуванням ВПЛ. 

Крім епідемії ВІЛ, ХПСШ викликають значну захворюваність і вимагають постійного збільшення витрат на охорону здоров’я. Деякі розповсюдженні ХПСШ негативно впливають на хід вагітності, призводячи до спонтанних викидів, мертвонароджень, несвоєчасних пологів і післяпологового ендометриту. До неонатальних інфекцій відноситься гонорейний кон’юнктивіт, який може призвести до сліпоти, хламідійна пневмонія, що призводить до хронічного запалення дихальних шляхів, і герпетичний енцефаліт. Наслідком інфікування ВПЛ є рак шийки матки – найбільш розповсюджена причина смерті жінок від раку в світі. Відомо, що профілактика і контроль ХПСШ вимагають глобальної ініціативи, успіх якої значною мірою залежатиме від розробки безпечних і ефективних вакцин. На цей час таких вакцин не існує, за виключенням вакцини проти гепатиту В.

Секстрансмісивні хвороби спричиняють вкрай негативні наслідки для здоров’я вагітних, їхніх дітей та сім’ї. Тому у світі широко запроваджене анкетування усіх вагітних та їхніх статевих партнерів щодо можливості захворювання, що передається статевим шляхом. В усьому світі та в Україні проводять такі скринінгові обстеження вагітних. Тест на наявність ВІЛ-асоційованих антитіл (в Україні виконують двічі: під час взяття вагітної на облік і коли надають декретну відпустку, в США — під час першого візиту в усіх вагітних і перед пологами у жінок групи ризику). Серологічні тести на сифіліс (реакція Вассермана) виконують тричі протягом вагітності (під час взяття на облік, коли надають декретну відпустку і перед пологами). Під час першого візиту вагітної у жіночу консультацію в Україні і в усьому світі проводять дослідження на наявність антитіл до гепатиту В, а також виконують бактеріологічне дослідження вагінального вмісту на наявність збудників гонореї та трихомоніазу. Слід зауважити, що скринінгові обстеження вагітних на ЗПСШ у інших країнах відрізняються від таких в Україні тим, що світовим стандартом є обов’язкове скринінгове обстеження усіх вагітних на наявність хламідійної інфекції під час першого так званого пренатального консультування, тобто першого відвідування жіночої консультації з приводу вагітності, чого досі не впроваджено в широку практику в Україні. Обстеження на TORCH-інфекції в світі проводять тільки в разі відхилень від нормального перебігу вагітності. Обстеження на наявність антитіл до вірусу гепатиту С виконують у жінок групи високого ризику щодо такого інфікування.

Найбільш дієвий засіб проти венеричних хвороб – подружня вірність. Адже по-справжньому безпечними можна вважати лише стосунки з одним партнером. Однак у реальному житті від цього правила нерідко відступають. „Людям немає потреби ставати ченцями”. Їм треба тільки не робити дурниць”, - пише один шведський фахівець. Наприклад, не вступати у сексуальний контакт із незнайомою людиною. Перебуваючи у ліжку з ким-небудь, ви не одні. Його (її) партнерки (партнери) до вас і партнери партнерок – усі вони збільшують ваш ризик підхопити венеричне захворювання. Найбільш надійний засіб захисту хвороб, що передаються статевим шляхом, - презерватив. Він знижує ризик зараження в десятки разів, але, на жаль, не дає стовідсоткової гарантії. Використання презерватива варто розглядати як прояв турботи, а не підозрілості.

Рекомендації

Отже, з появою будь-яких підозр необхідно: по-перше, звернутися до лікаря (а не намагатися лікуватися самостійно або у знайомих); по-друге, звернутися до лікаря, не відкладаючи (не чекати, поки все минеться саме собою); по-третє, звернутися, якщо можливо, до лікаря-фахівця (щоб не втрачати багато часу на встановлення діагнозу); по-четверте, до з’ясування характеру хвороби не вживати антибіотиків (тому що це ускладнює діагностику і сприяє виробленню стійкості мікроорганізмів, погіршуючи можливість лікування). А якщо ніяких симптомів хвороби ще немає, але відбулися випадкові статеві контакти і не було вжито заходів індивідуальної профілактики? Чи потрібно обстежитися? У які терміни і де краще це зробити? Обов’язково, або в районному шкірно-венерологічному диспансері, або в пунктах анонімної медслужби. Одноразового аналізу недостатньо, тому що прихований період хвороб, що передаються статевим шляхом, може становити від 23 днів до декількох місяців.

Перше обстеження можна зробити при відсутності будь-яких проявів захворювання через 10-14 днів. У цей час можуть бути виявлені гонококи і трихомонади в мазках, а також отримана інформація про інфікування іншими ХПСШ.

Дослідження варто повторити через 2 місяці після підозрілого контакту, коли стає позитивною реакція Вассермана у випадку зараження сифілісом.

Якщо є підстави боятися зараження ВІЛ-інфекцією, то дослідження крові доцільно проводити не раніше ніж через 3-6 місяців після можливого інфікування. Інші хвороби, передані статевим шляхом (герпес, гострокінцеві кондиломи, заразний молюск і т.д.) виявляються тільки за наявності симптомів захворювання.

Для того щоб вилікуватися, не потрібно слухати порад „добреньких” друзів, бігати до знахарів або людей, що публікують у газетах оголошення: „Венеролог, діагностика за 15 хвилин, 100% одужання, дешево, швидко і дуже анонімно”, читати анотації до ліків і медичні довідники. Негайно потрібно йти до лікаря.

Чим раніше потрапите до лікаря, тим більше шансів не заразити партнера; вилікуватися швидко; не мати ускладнень!