Оофорит

Опубліковано в Хвороби жіночих статевих органів

Оофорит - запалення яєчників, що часто поєднується із запаленням маткових труб (сальпінгіт). Збудники - стафіло-, стрептококи, ешерихії, гонококи, мікобактерії туберкульозу і інші мікроби. В більшості випадків яєчники уражаються повторно внаслідок сальпінгіту. Запально-змінена маткова труба спаюється з яєчником, утворюючи єдиний запальний конгломерат. Утворення гною в матковій трубі призводить до розплавлення тканини яєчника з розвитком тубооваріального запального утворення.

Симптоми, перебіг. Розрізняють гостру, підгостру і хронічну стадії захворювання. Гостре запалення виявляється болем внизу живота і в поперековій області, високою температурою, ознобом, дизурічними розладами, перитонеальними явищами, нерідко порушеннями функції яєчників. У хронічній стадії хворих непокоять біль в животі, порушення менструального циклу (метроррагії). Часто відмічаються рецидиви захворювання під впливом неспецифічних чинників (перевтома, переохолодження, інтеркурентні інфекції). Нерідко виявляється вторинне безпліддя функціонального характеру. У гострій стадії придатки матки пальпуються нечітко через їхню набряклість і хворобливість. У хронічній стадії придатки збільшені і хворобливі, розташовані назад від матки, еластичної або щільної консистенції, чутливі при пальпації. Диференціальну діагностику проводять з субсерозною міомою матки, пухлинами яєчника, кистою, позаматковою вагітністю.

Лікування призначається лікарем і залежить від етіології і стадії запалення (гостре, підгостре, хронічне). При гострому процесі лікування проводять в стаціонарі: спокій, лід на низ живота (у перші дні), знеболюючі засоби, антибіотики, сульфаніламіди, хлорид кальцію; у підгострій стадії обережно починають фізіотерапевтичне лікування (кварц місцево або на іншу область тіла і ін. ). У хронічній стадії показані всі види фізіотерапії і бальнеолікування. При рецидивах захворювання призначення антибіотиків і сульфаніламідів не показане, оскільки загострення, як правило, обумовлене не реінфекцією і не активацією аутоінфекції. Якщо консервативне лікування безуспішне, а придатки матки значно збільшені (сактосальпінкс), показано хірургічне лікування. Гонорейні і туберкульозні оофорити підлягають специфічному лікуванню.