Поліпи шийки і тіла матки

Опубліковано в Хвороби жіночих статевих органів

Поліпи шийки і тіла матки - патологічна для матки проліферація залозистого епітелію ендометрію або ендоцервіксу на тлі запального процесу, що перебігає хронічно. У генезі поліпів, особливо маткових, грають роль гормональні порушення. Розпізнавання інколи можливо при огляді шийки матки за допомогою дзеркал.

Видно м'яке, рожеве утворення, що звисає з шийкового каналу в піхву. Уточнюють діагноз за допомогою кольпоскопії. Нерідко симптомом поліпів тіла і шийки матки є маткова кровотеча за типом менорагій. Точний діагноз встановлюють при безпосередньому огляді порожнини матки (гістероскопія), а також при рентгенологічному дослідженні матки (метрографія). Поліпи тіла матки можна діагностувати при ультразвуковому дослідженні. Вискоблювання матки з подальшим гістологічним дослідженням видаленого матеріалу - найбільш часто використовуваний метод діагностики (і лікування). Аденоматозні поліпи мають розглядатися як передраковий стан.

Лікування призначається лікарем. Поліпи шийки матки видаляють шляхом відкручування (поліпектомія). При рецидивуючих поліпах необхідне вискоблювання слизової оболонки цервикального каналу, яке краще зробити через 4-5 днів після поліпотомії, оскільки через інфікування поліпів безпосереднє вискоблювання може призвести до поширення інфекції на матку (ендометріт). Поліпи матки видаляють шляхом вискоблювання. Залежно від виявлених порушень функції яєчників обов'язково проводять відповідне гормональне лікування. Прогноз для життя сприятливий. Жінка непрацездатна лише в період кровотечі, діагностичних і лікувальних маніпуляцій.

Профілактика. Лікування запальних змін і корекція гормональних порушень мають бути своєчасними і адекватними.