Розацеа

Опубліковано в Хвороби шкіри

РОЗАЦЕА - захворювання, що виникає в середньому і літньому віці (частіше у жінок) і що характеризується появою на обличчі дрібних папулопустулезних висипань на тлі розлитої еритеми з телеангіоектазіями.

Етіологія невідома. Патогенез пов'язаний з себорєєю, вегетативно-судинним неврозом. Мають значення порушення шлункової секреції (частіше ахилія), у жінок також - оваріальна дисфункція. Провокують процес дратівливі зовнішні чинники (інсоляція, вітер, мороз, робота в гарячих цехах).

Клінічна картина. Уражаються лише шкіра обличчя (частіше щоки і ніс). Виникає, нерідко на себорейному тлі, стійке дифузне почервоніння (еритема) з телеангіоектазіями. Насиченість еритеми змінюється. Згодом на її тлі з'являються дрібні яскраво-червоні папули, в центрі яких формуються поверхневі пустули. При регресі висипань рубців не залишається. Суб'єктивне відчуття жару, легке свербіння. Перебіг з частими загостреннями, невизначено тривалий, може розвиватися горбиста гіпертрофія шкіри носа (рінофіма). Можливе приєднання кератиту.

Від звичайних вугрів розацеа відрізняється віком хворих (старше 25 років), локалізацією лише на обличчі, наявністю еритеми і телеангіоектазій, відсутністю комедонів і рубців. При червоному вовчаку еритема має чіткі межі, відсутні пустули, з'являються щільні лусочки, в результаті розвивається рубцева атрофія. 

Лікування призначається лікарем. Усунення провокуючих зовнішніх чинників. Корекція вегетосудинної дистонії, шлунково-кишкових і оваріальних порушень. Дієта з виключенням алкоголю, гострих страв, міцного чаю і кави. Вітамінотерапія (В2 B6, В12, РР), делагіл, трихопол. У тяжких випадках - антибіотики, особливо препарати тетрациклінового ряду. Місцево - терпкі і дезинфікуючі примочки, пасти, кріомасаж, електрокоагуляція, дермабразія.